Pokój zagadek to nowa propozycja zatorskiej książnicy! Zapraszamy Czytelników do zabawy w rozwiązywanie zagadek.

Czytelnia Biblioteki zamieniła się w lekarski gabinet. Dzięki wsparciu miejscowego ośrodka zdrowia, Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej, Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Podolszu udało się odtworzyć gabinet zasłużonego dla Zatora lekarza. Kim był dr Fryderyk Růžička?

Urodził się w Czechach 3 kwietnia 1873 roku we wsi Drašetice, w wielodzietnej rodzinie chłopskiej. Zgodnie z czeską tradycją otrzymał imię B e d ŕ i c h, co jest odpowiednikiem Fryderyka. Po maturze w gimnazjum w Pradze, aby móc studiować medycynę, uzyskał stypendium armii austriackiej, które zobowiązywało po ukończeniu studiów do pracy jako lekarz wojskowy.

Po uzyskaniu dyplomu lekarza wszech nauk na Uniwersytecie w Pradze w roku 1900  rozpoczął służbę jako lekarz wojskowy w różnych garnizonach monarchii Austro
-Węgierskiej, między innymi w Przemyślu i Niepołomicach. Równolegle prowadził
z dużym powodzeniem praktykę prywatną.

Muzykalny z natury, jak zresztą większość Czechów, należał do chóru, który
w Niepołomicach prowadził tamtejszy lekarz Tadeusz Majewski. Tam poznał nauczycielkę Marię Pruchniewicz. Znajomość doprowadziła do małżeństwa, które zawarte zostało
31 stycznia 1907 roku. Owocem tego związku było dwoje dzieci: syn Jarosław
ur. 1908 roku  i córka Krystyna ur. 1909 roku.

Po wybuchu wojny w 1914 roku, został komendantem szpitala wojskowego
w Wadowicach. W uznaniu pracy na tym stanowisku, został w kwietniu 1915 roku odznaczony orderem.

W roku 1917 doktor został mianowany komendantem 4 szpitali barakowych dla chorych na jaglicę (trachoma). Szpitale znajdowały się w Podolszu, Jankowicach, Dworach i w Piaskach pod Krakowem. Wtedy doktor wraz z rodziną przeniósł się do Zatora, gdzie zamieszkał w domu ówczesnego dyrektora szkoły Kotrubskiego przy ulicy Wadowickiej.

Po zakończeniu wojny szpitale zostały zlikwidowane a doktor przeniesiony na emeryturę w randze lekarza majora. Wtedy postanowił osiąść w Zatorze na stałe
i poświęcić się praktyce prywatnej. Na decyzję tę wpłynęła okoliczność, że w Zatorze mieszkał wuj jego żony Józef Medwecki, kupiec i dyrektor banku. W 1923 r kupił dom przy ul. Wadowickiej 30, gdzie mieszkał przez resztę życia.

Poza praktyką prywatną pełnił obowiązki lekarza miejskiego i kolejowego oraz przez pewien czas w Kasie Chorych. Mimo tak wytężonej pracy znajdował czas na udział w życiu kulturalnym i społecznym Zatora. Był współzałożycielem teatru amatorskiego, strzelnicy, kortu tenisowego. Z pasją gromadził i opracowywał materiały historyczne związane z dziejami Zatora. W latach trzydziestych założył Koło Miłośników Historii Zatora i muzeum miejskie, do którego przekazał zebrane dokumenty i eksponaty.

Po wojnie z uwagi na wiek i stan zdrowia doktor ograniczył praktykę do swojego gabinetu, ciesząc się nadal zaufaniem licznych pacjentów.

Zmarł 20 października 1949 roku po krótkiej chorobie, został pochowany
na zatorskim cmentarzu.

Pokój zagadek czynny jest w godzinach pracy Biblioteki. Ostatnie wejście do pokoju o godz. 16:00. Warto zadzwonić wcześniej i zarezerwować konkretny termin dzwoniąc na numer 338412219. Wstęp jest bezpłatny. Osoby nieletnie wymagają obecności opiekuna. Rozwiązanie wszystkich zagadek bywalcom podobnych placówek zajmuje ok. 30 minut. Najlepiej rozwiązuje się zagadki w zespołach maksymalnie pięcioosobowych. Uwaga! To nie jest typowy escape room! Drzwi do pomieszczenia nie są zamykane! Pomieszczenie jest jasne, klimatyzowane, pełne zieleni i przyjazne. Obowiązuje kilka zasad:

  1. 1.Uważamy na siebie i innych.
  2. 2.Drzwi na korytarz są cały czas otwarte.
  3. 3.Nie wiesz? Nie bój się poprosić o pomoc. Zagadki nie są łatwe.
  4. 4.Niektóre przedmioty to zwykła dekoracja!
  5. 5.Nic na siłę! Jeśli coś jest zamknięte, to nie otwieramy tego na siłę!
  6. 6.Nie szarpiemy, nie niszczymy, nie wyrywamy, nie wyrzucamy!
  7. 7.Nie wynoś niczego z pomieszczenia!
  8. 8.Uważaj na urządzenia elektryczne!
  9. 9.Niczego nie rozbieraj, nie odkręcaj śrubek, nie zdejmuj obudowy, nie dotykaj telewizora, kwiatków, nie zdejmuj niczego ze ściany!
  10. 10.Odczuwasz niepokój albo dyskomfort? Wezwij Bibliotekarza!

Zapraszamy!