Dzisiaj 23 kwietnia obchodzimy  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, ustanowiony w 1995 r. przez UNESCO. Nie jest zaskoczeniem, że jest to dzień poświęcony promocji literatury i czytelnictwa, jak również  problematyce związanej z ochroną praw autorskich.

Wybór tej daty z pewnością nie był przypadkowy, bo 23 kwietnia to ważna data w  historii literatury światowej. Jest to dzień urodzin i śmierci Szekspira, data śmierci Cervantesa a także Inki Garcilasa de la Vegi. 

Samo Święto Książki wywodzi się z Katalonii, gdzie zorganizowano je po raz pierwszy w 1926 r. i gdzie w wyjątkowy sposób  obchodzone jest do dzisiaj.  

Ustanowienie Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich stało się inspiracją do przyznania przez UNESCO tytułu Światowej Stolicy Książki,  jako wyróżnienia dla danego miasta za przygotowanie najlepszego programu promującego książki i czytelnictwo. Od roku 2001, to właśnie 23 kwietnia  oficjalnie wyznacza pierwszy dzień kadencji danego miasta jako Światowej Stolicy Książki.

24 czerwca 2014, podczas spotkania w Paryżu, komisja UNESCO zdecydowała że tytuł Światowej Stolicy Książki w roku 2016 nosić będzie Wrocław. To jak do tej pory jedyne miasto w Polsce, które uzyskało ten tytuł, zaś od dzisiaj przez cały 2021 r. laur zwycięzcy dzierżyć będzie Tibilisi.

Polski Komitet ds. UNESCO napisał na swojej stronie:

"W sytuacji, gdy w rok od wybuchu pandemii większość szkół na całym świecie jest częściowo lub całkowicie zamknięta, co drugi młody człowiek nie ma dostępu do jakiejkolwiek zorganizowanej formy edukacji, a wszyscy ludzie zmuszeni są ograniczać czas spędzany poza murami własnego mieszkania, książka, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, staje się źródłem siły do przezwyciężania przymusowej izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów i pobudzania kreatywności" – 

A jeżeli właśnie czytacie ten tekst pozostaje nam mieć nadzieje, że nie trafiliście tutaj przypadkowo, lecz że to właśnie pasja i miłość do literatury  przywiodła Was na tę stronę internetową.

 Image by Gerhard G. from Pixabay