Dzięki Fundacji Powszechnego Czytania do naszej Biblioteki trafiło 61 książek w języku ukraińskim oraz angielskim!

To efekt prowadzonej przez Fundację akcji "Książka Chroni".

Ten rok był wyjątkowo trudny. Rosyjska agresja na naszych sąsiadów spowodowała lawinowe zaangażowanie Polaków na rzecz Ukraińców. Włączyliśmy się w ten strumień pomocowy od pierwszego dnia wojny z akcją „Książka chroni”.

Przeogromnie dziękujemy za Państwa wsparcie dla naszych wysiłków.
Dzięki Waszej pomocy udało się osiągnąć nadzwyczaj dużo:
- rozdaliśmy blisko 160 000 książek do ponad 800 ośrodków w Polsce, gdzie przebywają dzieci z Ukrainy.
- wysłaliśmy blisko 160 000 dolarów amerykańskich pomocy do wydawców ukraińskich.
- obdarowaliśmy książkami blisko 2500 dzieci uchodźców w Ukrainie.
- naszą akcję wsparli ludzie i organizacje z wielu kontynentów: dziękujemy wszystkim naszym darczyńcom z Europy, Ameryki, Azji i Australii!
- ponad 50 artystów ofiarowało swoje dzieła do książki-cegiełki „Świat jest piękny. Książka przeciw wojnie”, którą można kupić TU
- o naszej akcji napisali Publishers Weekly, Washington Post, The Christian Science Monitor, oraz grecki dziennik Kathimerini, wystąpiliśmy w licznych mediach polskich. Ogromnie dziękujemy wszystkim dziennikarzom, którzy zainteresowali się naszym nieoczywistym pomysłem na pomoc.

Dziś świat się przyzwyczaił do wojny, ale potrzeby pozostają ogromne.

Rosjanie zbombardowali i spalili już ponad 200 bibliotek w Ukrainie. Nie przez przypadek. Wiedzą, że przyszłość demokracji ukraińskiej będzie zależała od jakości formacji intelektualnej dzisiejszej młodzieży, która za kilka lat powinna wyrosnąć na liderów demokratycznych. Do tego potrzebne są książki, działający rynek wydawniczy, formacja intelektualna w dobrze funkcjonujących szkołach i na uniwersytetach. Dlatego biblioteki są celem.

Wojna nieuchronnie zdominowała nasze działania ale działaliśmy na różnych frontach czytamy na stronie Fundacji

Zachęcamy Czytelników z Ukrainy, zwłaszcza dzieci, do korzystania z ukraińskich nowości w naszym księgozbiorze. Prosimy tych, którzy goszczą u siebie uchodźców, by poinformowali ich o tym, że mogą zapisać się i korzystać z naszych zbiorów!

Fundacja przekazała nam również sporo książek dla dzieci i młodzieży w języku angielskim. Za wszystkie woluminy bardzo dziękujemy!