W Publicznej Bibliotece w Zatorze jeszcze do końca bieżącego tygodnia podziwiać można makietę naszego miasta, zaprojektowaną i wykonaną przez uczniów klasy I b Szkoły Podstawowej w Zatorze pod opieką Beaty Sopickiej.

Dzieło to jest efektem współpracy uczniów i rodziców podczas lekcji otwartej, która odbyła się dnia 4 maja 2016r.
Klasa Ib Szkoły Podstawowej w Zatorze uczestniczy bowiem w ogólnopolskim konkursie pt. „Jak żyć w zgodzie ze zwierzętami” w ramach projektu „Zróbmy niedźwiedziom przysługę”.
Celem projektu jest zwiększenie świadomości ekologicznej uczniów i wypracowanie nowatorskich rozwiązań z zakresu zrównoważonego rozwoju. Makieta ta, obrazująca najbliższe otoczenie uczniów Zatora, przedstawia takie właśnie rozwiązania, które sprzyjają koegzystencji ludzi i zwierząt np.
drogi na podporach umożliwiające zwierzętom swobodne poruszanie się po polach i lasach
kwitnące ogrody na dachach
panele słoneczne na dachach fabryk i domów
elektrownie wiatrowe przy fabrykach