W ramach projektu „Edukacyjny kalejdoskop malucha” dofinansowanego ze środków Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego im. J. K. Steczkowskiego, realizowanego przez Zespół Szkół w Graboszycach, szesnaścioro najmłodszych jej uczniów spotkało się w zatorskiej bibliotece.

To tutaj właśnie podczas zajęć przygotowanych przez pracowników biblioteki poznawali życie zwierząt zamieszkujących stawy i przybrzeżne szuwary. Wiadomym jest, że są to miejsca doskonale znane dorosłym mieszkańcom Zatorszczyzny, ale młodzi ludzie nie zawsze wiedzą jakie dziwne zjawiska rozgrywają się wśród zielonego sitowia i nad błękitnymi taflami wody. Mogli się o tym przekonać właśnie dzięki zajęciom, na które wraz ze swoimi rodzicami i opiekunami przybyli do zatorskiej książnicy.

Głównymi bohaterami spotkania byli: gąsienica Emilka, - tytułowa postać z książki Ewy Stadtmuller pt. „Gdzie jesteś Emilko”, jej przyjaciółka kijanka Kumcia, oraz wyjątkowo mądry ślimak Bonifacy. Było więc głośne czytanie przygód mieszkańców stawu połączone z wyświetlaniem slajdów oraz niesamowita plastyczna zabawa. To dzięki dzieciakom, ich pomysłowości oraz zaangażowaniu wszystkich uczestniczących w projekcie rodziców i opiekunów, powstała ogromna gąsienica, która niebawem miała się przeistoczyć w motyla. Maleńkie zwinne palce dziewczynek i chłopców wyczarowały niesamowite ważki, przepiękne motylki i sympatyczne ślimaczki. Nic więc dziwnego, że nad stawem, w który podczas tego wyjątkowego popołudnia zamieniła się biblioteka, zrobiło się wyjątkowo kolorowo i radośnie. Atmosfera udzieliła się też wszystkim uczestnikom zabawy a słodka niespodzianka przypominająca tytułową gąsienicę Emilkę, a przygotowana przez cukierników na specjalne zamówieni , wzbudziła wśród maluchów nie lada zachwyt.

Mamy nadzieję, że przygotowane przez bibliotekarki edukacyjne zajęcia nie tylko poszerzyły wiedzę dzieciaków na temat życia mieszkańców stawów i ich okolic, ale także pozwoliły przedszkolakom wesoło i przyjemnie spędzić popołudnie.

Data: 6 czerwca 2014
Miejsce: Publiczna Biblioteka w Zatorze