Maj to miesiąc poświęcony książkom i czytelnictwu. Stało się więc już tradycją, że w tym właśnie czasie zatorską bibliotekę odwiedzają najmłodsi mieszkańcy naszej gminy.

Dla nich więc właśnie bibliotekarki Publicznej Biblioteki w Zatorze przygotowały cykl spotkań, który miał przybliżyć milusińskim świat słowa drukowanego. Utworem przewodnim zajęć był wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa”, nadrzędnym zaś celem spotkań było nie tylko rozbudzenie wśród ich uczestników szacunku do książek, ale również uświadomienie dzieciom, że z każdego utworu literackiego można czerpać inspiracje do świetnej zabawy.

W całym cyklu spotkań wzięło udział ponad stu przedszkolaków uczęszczających do publicznych i niepublicznych placówek przedszkolnych rozsianych po terenie gminy Zator.

Każda z grup odwiedzających bibliotekę poznawała zasady korzystania ze znajdującego się tam księgozbioru, dyskutowała na temat szacunku do książek, a znany wszystkim dzieciom żółw Franklin, opowiedział z pomocą bibliotekarek historię jaka przytrafiła mu się, gdy zgubił książkę wypożyczoną z biblioteki.

Na zakończenie każdego spotkania ogromna kartonowa lokomotywa zabrała dzieci w świat zabawy. Przedszkolaki puściły więc wodze fantazji i wykorzystując pastele, karton, klej i kolorowy papier przy pomocy różnych technik plastycznych, stworzyły niepowtarzalną galerię. Tak powstały wyjątkowe zwierzęta, przedmioty i postacie, które podróżowały tuwimową lokomotywą.

Zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia galerii. Z pewnością zachwycą wszystkich wyczarowane maleńkimi rączkami słonie, żyrafy, armaty, fortepiany oraz ogromne grubasy.

Data: 23 maja 2014 r.

Samorządowe Przedszkole w Zatorze, grupa 2