Spotkanie z Joanną Łopusińską, autorką znakomitych thrillerów: "Smierć i Małgorzata" oraz "Zderzacz", zainaugurowało działalność Dyskusyjnego Klubu Książki w Zatorze.

Na spotkanie zaprosiliśmy naszych Czytelników 3 lutego do Sali Koncertowej Regionalnego Ośrodka Kultury w Zatorze. Joanna pracuje nad kontynuacją "Zderzacza", ale następnym dziełem będzie kryminał, którego akcja rozgrywać się będzie w Zatorze, w latach 50-tych ubiegłego stulecia. Autorka opowiadała o tym, jak powstawał "Zderzacz", jak wyglądała jej droga od siedmioletniej dziewczyny piszącej pierwsze opowiadanie po wydanie thrillera "Śmierć i Małgorzata". Opowiadała o swojej twórczości ale spotkanie w Zatorze było przede wszystkim sentymentalną podróża do czasów dzieciństwa. Rodzinna Joanny pochodzi bowiem z Zatora i pisarka odwiedzała nasze miasto wielokrotnie.

O tym, że spotkanie odbywało się w wyjątkowym miejscu i w wyjątkowej, ciepłej, rodzinnej atmosferze, świadczyły odpowiedzi Joanny Łopusińskiej na pytania zmodyfikowanego nieco kwestionariusza Prousta, które zadał na koniec prowadzący Łukasz Dziedzic.

Spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki będą odbywały się w czytelni Biblioteki w Zatorze na początku każdego miesiąca. Tematem marcowego spotkania będzie "Empuzjon" Olgi Tokarczuk.

Joanna Łopusińska - krakowianka, z wykształcenia plastyczka i egiptolożka. Mieszka w Wielkiej Brytanii gdzie pracuje na Uniwersytecie Oksfordzkim jako Project Administrator. Laureatka konkursu na dramat współczesny ogłoszonego przez Krystiana Lupę w Teatrze Starym (2004), konkursu prozatorskiego im. Zdzisława Morawskiego (2008) oraz Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO (2020). Autorka dobrze przyjętego debiutu „Śmierć i Małgorzata”. Jej druga powieść „Zderzacz” oparta jest na niepublikowanym odkryciu polskiego naukowca. Autorka spędziła w Szwajcarii i samym CERN-ie wiele tygodni, zbierając materiały do książki. „Zderzacz” nominowany był do GRAND PRIX Festiwalu Kryminalna Warszawa (2022). 

Książki Joanny Łopusińskiej można wypożyczyć w Bibliotece w Zatorze oraz filiach.

Fot . Jacek Pasternak